Interview met Maaike Nijboer
Maaike werkt 23,5 uur per week in de kinderopvang waar ze zorgt voor baby’s en kinderen tussen 0-4 jaar. Dat betekent zwaar lichamelijk werk: bukken, tillen, dragen en knielen. Het kwam dan ook bijzonder slecht uit dat ze ruim 2 jaar geleden lage rugklachten kreeg met uitstraling naar haar been. Ze kon nog maar 3 uur per dag werken en dan was ze weer gevloerd. Anderhalf jaar lang liep ze stad en land af op zoek naar de oorzaak maar vooral naar de oplossing. Want, ze wilde weer werken, leuke dingen ondernemen met haar kinderen van 11 en 13 jaar en lange wandelingen maken.
Belangrijke rol voor de bedrijfsarts
De rugklachten beperkten Maaike in alles. Ze verloor het vertrouwen in haar lijf en zat er mentaal inmiddels ook helemaal doorheen. Toen haar bedrijfsarts vertrok en zij in contact kwam met een nieuwe bedrijfsarts, vertelde zij Maaike over DBC. Zelf had Maaike nog nooit van DBC gehoord, maar greep het met beide handen aan. Vanaf het eerste moment voelde ze zich thuis bij het DBC-team in Zwolle. De vestiging is kleinschalig en ze werd vrijwel individueel begeleid bij de trainingen. Dat gaf veel ruimte voor uitleg over haar houding en ingesleten gewoontes. De betrokkenheid was bovendien groot. De behandelaren kennen je persoonlijke verhaal en passen de aanpak daar helemaal op aan.
Functionele oefeningen
Al in de eerste week kreeg ze nieuwe inzichten. Ze werd bewuster van het gebruik van haar lijf bij bukken, tillen en dragen. In het begin moest ze wennen aan de nieuwe houdingen, maar dat werd al snel een gewoonte. Het bezoek dat fysiotherapeut Marlous bracht aan Maaikes werkplek in de kinderopvang, vond Maaike heel fijn. Samen keken ze zorgvuldig naar de werkzaamheden die Maaike weer moest kunnen doen. De fysiotherapeut nam die kennis mee naar de vestiging en bedacht functionele oefeningen om de juiste spieren en houdingen te trainen en te versterken.
Vertrouwen terug
Het vertrouwen in haar lijf keerde terug en ze werd sterker en mobieler. Aan het einde van het traject, leek Maaike een kleine terugslag te hebben. De fysiotherapeut van DBC liet haar ‘schaallopen’. Maaike doorliep in een korte oefening de stappen die ze tijdens het DBC-traject had gezet en voelde en realiseerde zich dat dat grote stappen waren. Een half jaar na de start van het traject was ze weer 26 uur per week aan het werk. Dat is meer dan waarmee ze startte! Nog steeds heeft Maaike wel eens last van haar rug aan het einde van de werkdag. Maar inmiddels heeft ze vertrouwen dat dat de dag erna weg is. Voor het DBC- team was het begeleiden van Maaike ‘een kadootje’. Naast het feit dat Maaike een hele leuke dame is, was het prachtig om te zien hoe vlot haar vertrouwen terugkwam en het herstel vorderde.
Boodschap voor werknemers en werkgevers
Voor medewerkers die verzuimen door burn-out of klachten aan het houdings- en bewegingsapparaat, heeft ze nog deze boodschap. Het is prettig dat je bij DBC gezien wordt en dat er een gerichte aanpak is die op iedere persoonlijke situatie wordt afgestemd. Ze realiseert zich dat het DBC-traject voor een werkgever een investering is en tegelijkertijd heeft het haar in staat gesteld om het werk vrij vlot weer op te pakken. Meer uren dan voorheen zelfs!

